Transgraniczne Ogrody Doświadczeń w Bolesławcu
Edukacja, nauka, biznes na polsko-niemieckim pograniczu.
Edukacja, nauka, biznes na polsko-niemieckim pograniczu.
Na przełomie lutego i marca SP1 – na zaproszenie nauczycieli historii – ponownie odwiedził z prelekcjami pan Piotr Kucznir (ceniony regionalista, autor książek historycznych oraz artykułów w lokalnej prasie). W pierwszej z nich pt. „Polityka historyczna – jest czy jej nie ma?” nasz gość poruszył kwestię polityki historycznej, odgrywającej istotną rolę w kreowaniu przez państwo bieżącej dyplomacji. Ponadto przedstawił przykłady, jak w złym świetle są często stawiane państwo polskie i Polacy – przez zagraniczne media czy też zachodnich polityków – za pomocą manipulacji oraz różnych przekłamań. Drugie spotkanie (6 marca) pan Kucznir poświęcił zaś tematowi pt. „Żołnierze wyklęci czy przeklęci? Prawda i fałsz o nich.”, który był powiązany z obchodzonym kilka dni wcześniej Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prelegent omówił wówczas idee, jakie przyświecały żołnierzom niezłomnym oraz aktualną narrację na ich temat, zwłaszcza ze strony środowisk im niechętnym.
W piątek, 7 marca, klasy 3a i 3c wraz z opiekunami wyruszyły w podróż do malowniczego miejsca Państwa Czajów w Rudzicy. Trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach ceramicznych oraz poznali historię niezwykłego miejsca. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się czym jest glina, skąd pochodzi i jaki jej rodzaj wykorzystuje się do wyrobu tutejszej ceramiki. Wielkim zaskoczeniem był fakt, że jasna glina wydobywana jest tylko w naszej okolicy, natomiast specjalna farba kobaltowa, która wytrzymuje temperaturę powyżej 1200 stopni sprowadzana jest aż z Republiki Południowej Afryki. Wszystkich zaciekawiła również historia powstania najbardziej rozpoznawalnego wzoru w ceramice bolesławieckiej - białego kółeczka na granatowym tle. Okazało się, że na terenie pobliskiego powiatu bolesławieckiego jest ponad 40 zakładów produkcyjnych ceramikę i każdy z nich może korzystać właśnie z tego wzoru.
Jednym z zadań współczesnej szkoły jest wspieranie utalentowanych uczniów. Kierując się tym stwierdzeniem dążymy do tego, aby wszystkie dzieci miały możliwość rozwijania zainteresowań i odkrywania swoich pasji. Efekty pracy dydaktycznej są widoczne dopiero wtedy, kiedy uczniowie mogą się sprawdzić w różnorodnych konkursach, przeglądach czy projektach. Udział w nich wspiera działania twórcze w różnych formach aktywności. 12 marca br. uczeń kl. 3b – Antoni Bereziuk, upowszechniając kulturę żywego słowa, wziął udział w powiatowych zmaganiach o tytuł najlepszego recytatora. Prezentacja umiejętności scenicznych naszego ucznia zakończyła się sukcesem! „Bezkonkurencyjny Antoś…” - tak komisja nazwała młodego recytatora, gratulując mu pierwszego miejsca w „XXIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim klas I-III”. Warto zaznaczyć, że tegoroczny konkurs pod hasłem „Cztery pory roku” zebrał niezwykle zdolnych recytatorów a uczestnicy wykazali się talentem i ciekawymi interpretacjami wybranych utworów.
Dzisiaj, po raz drugi, odwiedziły naszą szkołę studentki z Akademii Sztuk Pięknych – Zuza i Julita, które razem z uczniami z klas 6a i 6c realizowały program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor”.
Dnia 12 marca 2025r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Polskich w Zarębie, odbył się międzyszkolny, Powiatowy Konkurs Recytatorski uczniów klas I – III pod hasłem „Cztery pory roku”.